نکاتی درباره داوری اسکیت هنری

متن زیر جنبه آموزشی دارد:

حتما همه شما فیلم مسابقات اسکیت هنری را تماشا کرده اید و این مورد را تجربه کردید که از اجرای یکی از شرکت کننده گان خیلی خوشتون اومده و تصور کردید که این حتما اول میشه ولی در انتهای دیدید که دهم شده و تعجب کردید.

در داوری اسکیت هنری خیلی موارد در نظر گرفته میشود که از لحاظ فنی مهم هستند ولی یک تماشا چی دانش کافی در مورد این موارد ندارد.

دو نوع مسابقه برای این رشته وجود دارد مسابقه اجباری یا شورت پروگرام و مسابقه اختیاری فری پروگرام. در مسابقات اجباری تمام بازیکنان موظف هستند فقط 6 نوع مهارت مختلف را اجرا کنند و هر حرکت اضافه شامل جریمه خواهد شد. حتی پرش اسپلیت در وسط الگوی رقص پا (قابل توجه آقای نیکپور  لبخند) و داوری بر حسب اجرای بهتر و انتخاب درجه سختی بالاتر از هر مهارت سنجیده میشود.

اما در مسابقات اختیاری یا آزاد هیچ محدودیتی در اجرای تعداد مهارت ها وجود ندارد بنابر این داوری برحسب تعداد اجرای حرکات با درجه سختی بالا و بالانس  برنامه اجرا شده ،  انجام میگردد.

برای مثال در مسابقه اخیر وضعیت دو نفر از شرکت کننده گان را اینجا آنالیز میکنم تا بهتر متوجه بشوید.

در رده بزرگسالان کلاس متوسط ، نفر دوم و سوم  کشوری

در برنامه نفر دوم این مسابقات 3 پرش سینگل ، دو کامبینیشن ، یک اسپین ترکیبی (ضعیف )، یک کمل اسپین ، یک اسکرچ اسپین و یک الگوی رقص پای اس کامل اجرا شده

در برنامه نفر سوم این مسابقات: 3 پرش سینگل، یک کامبینیشن،  یک سیت اسپین ، یک اسکرچ و رقص پای بدون الگو و ناقص اجرا شده.

همینطور که میبینید تعداد مهارت های نفر دوم بیشتر، متنوع تر و با درجه سختی بالاتری بوده اما نفر سوم با این که از لحاظ فنی پایین تر از نفر دوم است اما به علت اجرای فوق العاده تمیز و زیبا امتیاز اجرای بالایی از داوران دریافت کرد. لازم به ذکر است سقف امتیاز برنامه ای که اکسل و کمل ندارد تا 5 میباشد اما امتیاز اجرای نفر سوم بالای پنج نیز بود.

یک مورد دیگر هم در امتیاز اجرا وجود دارد و آن تغییر سرعت در برنامه است بازیکن نفر سوم تمام برنامه را با یک سرعت و ریتم یکنواخت اجر کرد اما بازیکن نفر دوم هم لحظات آرام و هم با سرعت بالا را به نمایش گذاشت .

اختلاف امتیاز کل این دو بازیکن فقط 0.5 نمره بود . عده ای معتقد بودند که بایستی این دو بازیکن مشترک اعلام میشد در جواب باید بگویم در زمانی میتوان دو نفر را مشترک اعلام کرد که امتیاز کل هر دو مساوی شود . در ضمن اختلاف امتیاز نفر چهارم 12 نمره بود که اگر این دو را مشترک حساب میکردیم بازیکنی که اینقدر اختلاف امتیاز داشت به مقام سوم میرسد و این منصفانه نبود.

بازیکنان و مربیان موفق کسانی هستند که نکات داروی را دنبال میکنند در کلاسها و کارگاه ها شرکت میکنند تا بتوانند برنامه بدون نقصی را طرح ریزی کنند . قطعا بازیکنی که از قوانین اطلاع کافی ندارد ، اولین تجربه شرکت در مسابقات را دارد و یک هفته مانده با مسابقه تصمیم به شرکت در مسابقات میکند با بازیکنی که به قوانین تسلط دارد و تجربه بالاتری ، دچار تنظیم برنامه ضعیف تری خواهند شد. با تمام این اوصاف من به شخصه از اجرای برنامه زیبا همیشه لذت میبرم و برنامه زیبا را تحسین میکنم.

درضمن نتایج بر اساس رتبه بندی انجام میشود که برای این که این مبحث را یاد بگیرید به فصل آخر کتاب مدرسه اسکیت مراجعه کنید.

داوری اسکیت هنری یکی از مشکل ترین رشته هاست برای همین افراد کمی میتوانند امتحانات کلاس های داوری را باموفقیت بگذرانند و توانایی قضاوت داشته باشند .

تا پشت میز داوری ننشینید و داوری نکنید متوجه سختی کار قضاوت نخواهید شد.

اما متاسفاته در ایران در تمام رشته های ورزشی ، به رای دارو احترام گذاشته نمیشود و همیشه نقص خود را در مسابقات تقصیر داور می اندازیم. خیلی راحت برچسب ناداروی را به تیم داروی میزنیم بدون این که بدانیم داریم تهمت بزرگی به کار سختی که انجام شده میزنیم.  

خداوند صبر داوران را زیاد کند.فرشته

آقایان و خانم هایی که علاقمند به داوری هستند خواهش میکنم خودشان را به بخش اموزش فدراسیون معرفی کنند تا تعداد داوران بیشتر و قوی تری داشته باشیم.

هر سوالی در مورد داوری دارید در قسمت نظر ها بنویسید حتما پاسخ میدهم. منتظر انتقادات سازنده شما هستم.

/ 9 نظر / 48 بازدید

سلام چه جالب پس چرا هيچکس اين حرکات رو که نفر دوم زده نديده خانم فتحي غزيز !!! فکر نميکنيد با اين همه ابهامي که ذر اين مسابقه ايجاد شده و حتي مسولان هم اعتراض کردند به راحتي با نشون دادن فيلمي که از مسابقه داريد صحت گفته هاتون رو ثابت کنييد تا ما و ديگران ببينند اصلا چنين حرکاتي واقعا اجرا شده يا نه !!!!با نوشتن که نميشه خانم فتحي عزيز وگرنه همه ادعا ميکردند حرکات خيلي سخت و زيبايي زدند !!!!! خوشبختانه فيلم ميتونه استحقاق واقعي نفر دوم رو طبق گفته هاي شما به همه ثابت کنه !!!!

الهه

یک دروووووود رنگارنگ حضور شما حالتون چطوره خانم فتحی؟ [گل] بعله بر منکرش لعنت ! صد البته داوری سخته اونم داوری اسکیت هنری! من همیشه وقتی مسابقاتو نگاه میکنم یه سوال تو ذهنم بالا و پایین میپره که : خدایا داورا چطور یادشون میمونه حرکات رو ؟من خودم تا میام یکم روی حرکات دقت کنم ، محو اجرا میشم و از حرکات اصلی غافل میشم [نیشخند][زبان] تو بقیه کشورا همه میرن قوانین رو از بر میکنن ولی اینجا نه! کاش ما هم به اون درجه از عرفان برسیم که کم کاری خودمونو نندازیم گردن بقیه[فرشته] به خدای مهربون میسپارمتون [گل][قلب]

نگین پرهام

سلام و خسته نباشید و مرسی بابت توضیحات کاملتون من که از این به بعد حتماً در کلاس های داوری شرکت میکنم در رابطه با کسی که گفته چرا هیچکس(!) این حرکات رو ندیده باید بگم نمیدونم هیچکس(!!!) منظورش دقیقاً چه افرادی بودن،من شخصاً شاهد تمام این حرکات بودم و امیدوارم که فیلم ها بعداً خیلی واضح تر اینها رو بازگو کنه در ضمن خیلی دلم میخواد راجع به یه موضوعی همینجا یه توضیحی بدم: یادم میاد سال 1389 مسابقات کشوری با حاشیه های خیلی زیادی برگزار شد تا حدی که میشه گفت هیچ کس به جز شخصی که مسئول برگزار کننده مسابقات بود از نتایج مسابقات رضایت نداشت و به طور کاملاً واضح ناداوری شده بود اما با تمام این وجود خیلی از افراد از جمله پیشکسوتان(برای این روی پیشکسوتان تاکید میکنم که یادآور شم آدمهایی نبودن که تازه با قوانین اسکیت نمایشی آشنا شده باشن)هیچ حرفی نزدن و این حرف نزدن به این معنا نبود که اونا اعتراضی نداشته باشن بلکه برای نگه داشتن احترام آدمی که برای برگزار کردن اون مسابقه زحمت کشیده بود سکوت کردن در مجموع فقط میخوام بگم خیلی خوبه اگه بتونیم احترام آدمهایی که برای ما و برای پیشرفت رشته ای که ما به اون عشق میورزیم تلاش میک

سلام خانم فتحي عزيز ميبينم که شما هم اهل زود قضاوت کردن هستيد من نيلوفر خانم نيستم اگرم اسمم رو نگفتم چون دلم ميخواد يه روزي،دخترم در اين مسابقات شرکت کنه و نميخوام اين مسئله براش نقطه کوري بشه البته اگر اين داوري ها شکل بهتري پيدا کنه ! اگر اونچه فرمو ديد انجام بشه که بسيار جاي سپاسگذاري داره و ما ممنون خواهيم بود در مورد خانم نگين پرهام.که منظورشون به بنده بوده بفرماييد شرکت شما و مقام و مدالتون به عنوان يک دختر 24ساله در رده سني نوجوانان 15تا 19سال خودش انگيزه بسيار مهميه که ايشون مايل باشن ديگران سکوت کنن البته من نه سن ايشون رو ميدونستم نه رده اي که شرکت کردن مادر هاي کسانيکه ايشون در گروه فرزندانشوون بودن با کمال تعجب اين مسئله رو شرمندم اين حرفو ميزنم ولي به تمسخر گرفته بودند البته حتما دلايل زياذي براي پوشش اين مسئله وجود داره که ما مردم نادان و نا آگاه باز هم از جهالتمون اين چيزا رو نميفهميم بهتره شما که از جهالت ديگران اطلاع داريد قبلش براي اينکه چنين حرفهايي نباشه پشت بلندگو تون قبل مسابقه يه چيزايي رو روشن کنيد ، وگرنه ميدونيد که مردم زياد حرف ميژنن !!!به هر حال ممنون

البته اميدوارم همونطور که فرموديد انتقاد پذير هستيد پيام قبلي من هم مورد تاييد قرار بگيره و گذاشته بشه !!!

ممنون از توضيحاتتون ولي مسابقه اي که نتيجه اش واضحه و يا مهارت هاي فرد قهرمان رو زير سوال مي بره و در نتيجه هيچ افتخاري نداره لزوما چرابايد اجازه داده بشه يا شخص خودش رو با اون همه سوابق با بچه ها طرف کنه حتي اگه بخشنامه هم باشه زيباتر بود که ايشون اصلا مسابفه نميدادند شايد هم انتظارات ما از شما به عنوان.يک فرد با نفوذ و توانمند بيش از اندازه است

نگين پرهام

خيلي دلم ميخواست كه ديگه جوابي ندم اما به دلايلي گفتم اين حرف رو هم بزنم و برام اهميتي نداره كه اگه شما بخوايد با همين لحن(!) اين بحث رو ادامه بديد،مسلماً من كه حرف از "احترام گذاشتن" ميزنم با كسي كه حرف از "جهالت ديگران" و "حرف مردم" ميزنه نقاط مشترك زيادي براي بحث نخواهيم داشت به همين دليل اين آخرين مطلبيه كه اينجا عنوان ميكنم دليل ادغام گروه رو كه خانم فتحي توضيح دادن و در بخشنامه هم قيد شده بود ميتونيد مطالعه كنيد خوشحالم كه مقام اول رو آوردم و ممنون كه يادآوري كرديد :) باز هم چه خودم و چه براي شاگردام تلاش ميكنم و از اسكيت كردن لذت ميبرم اميدوارم شما و دخترتون هم بتونيد لذت ببريد و مهم تر از اون احترام بذاريد

نگاه

[ماچ]س.فریبا جونم... بچه ها اعزام بعدی شون کجاس؟؟؟؟؟

sina saadatmelli

salam, shoma ke salhast davari mikonid va tajrobeye hozor dar mosabeghate boron marzi darid mishe befarmoeed dar kodom mosabeghe vaghti donafar maghame moshtarak, masalan dovom migiran, nafare 4 ro miaran ro sako bejaye sevom?